KOŁO WOLONTARIATU
Szkoły Podstawowej nr 210
im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie
DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
Głównym celem działań Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie jest rozwijanie tolerancji, empatii i umiejętności współpracy, uwrażliwianie na cierpienie, samotność i potrzeby innych oraz popularyzowanie idei wolontariatu akcyjnego w środowisku szkolnym i lokalnym. Zakładane cele realizujemy dzięki współpracy z dyrekcją szkoły, nauczycielami, rodzicami oraz instytucjami działającym w ramach projektu „Warszawscy Ochotnicy”. Nasza Szkoła ma już na koncie spore sukcesy, w minionych latach wzięliśmy udział w wielu przedsięwzięciach. W tym roku nie zamierzamy zwalniać tempa, o czym na bieżąco będziemy informować na naszej szkolnej stronie.
Szkolne Koło Wolontariatu – dlaczego warto?
Projekty wolontariatu szkolnego to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego. Stanowią możliwość rozwinięcia zainteresowań oraz zdobycia doświadczenia i konkretnych kompetencji, które mogą ukształtować dalszą ścieżkę edukacyjną lub zawodową ucznia. Wolontariat to również nowi przyjaciele, ciekawy sposób na spędzenie czasu, dobra zabawa, satysfakcja z pomagania innym, motywacja do stawania się coraz lepszym i wiele, wiele innych...
Wolontariuszem może zostać każdy kto tylko ma chęci do działania! Dzięki zaangażowaniu w działania wolontariatu uczniowie mogą odkryć i rozwijać swoje zainteresowania, co może przełożyć się na większe zaangażowanie w szkolne obowiązki. Do Szkolnego Koła Wolontariatu każdy uczeń zgłasza się z własnej woli, odpowiadając tym samym na swoje wewnętrzne potrzeby.
Przedsięwzięcia Szkolnego Koła Wolontariatu zrealizowane w roku szkolnym 2021/22:
- Rodacy- Bohaterom. Pisanie kartek i listów pamięci dla Kombatantów i Rodaków z Kresów.
- Obsługa punktów odżywczych podczas zawodów triathlonowych IRONMAN 70.3 Warsaw.
(uczestnictwo w 2 edycjach- wrzesień i czerwiec)
- Akcja Sprzątanie Świata (naszym uczniom udało się zebrać 20 worków śmieci)
- Akcja „Szlachetna Paczka” – zbiórka darów dla potrzebującej wsparcia rodziny
- Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy- kwesta na ulicach Warszawy
- „Uniwersytet Dzieci”- wsparcie podczas organizacji sobotnich warsztatów przyrodniczych, artystycznych i technicznych dla dzieci objętych opieką fundacji.
- Akcja PACZKA DLA ZWIERZACZKA
Zbiórka darów rzeczowych dla zwierząt objętych opieką Przytuliska w Głownie (m.in. karma sucha i mokra, środki czystości, preparaty przeciw pchłom i kleszczom, podkłady higieniczny, smycze, obroże, koce). - Zbiórka nakrętek dla Przytuliska w Głownie.
- E-wolontariat Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt ARKADIA (wsparcie przy udostępnianiu akcji pomocowych, tworzenie grafik, wymyślanie haseł promujących działania, zamieszczanie ogłoszeń w internecie i szukanie domów dla zwierzaków).
- Akcja ŻONKILE organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
-warsztaty komunikacyjne
-wykłady historyczne
-akcja społeczno- edukacyjna (rozdawanie żonkili na ulicach Warszawy na znak solidarności z poległymi powstańcami)
- Zbiórka żywności, środków higieny osobistej, leków dla uchodźców z Ukrainy (przekazaliśmy 33 kartony do siedziby Polskiego Czerwonego Krzyża oraz do Punktu Konsultacyjnego dla Uchodźców mieszczącego się w Hali Torwar)
- Zbiórka żywności dla Siostr Dominikanek w Żołkwi na Ukrainie
- Organizacja paczek żywnościowych (ok 25) i drugich śniadań (systematyczne wsparcie) dla nowo przybyłych uczniów z Ukrainy.
- Akcja PODZIEL SIĘ KANAPKĄ- dzięki naszym nauczycielom, uczniom oraz ich rodzicom na Dworzec Centralny trafiło ponad 2000 kanapek.
- Utworzenie „Skarbonki Pomagacza” w ogólnopolskiej zbiórce środków na rzecz pomocy ofiarom wojny “Ukraino nie zostawimy Cię w potrzebie” (za pośrednictwem strony siepomaga.pl udało nam się zebrać 2185 zł).
- Organizacja wyprawek z przyborami szkolnymi (w tym również plecaki, piórniki, bidony itp.) dla uczniów z Ukrainy (sfinansowane przez Radę Rodziców).
- Zbiórka odzieży dla nowo przybyłych ukraińskich uczniów oraz ich rodzin. Nie zapomnieliśmy również o potrzebujących wsparcia, polskich uczniach z naszej szkoły
- Akcja „UBRANIA DO ODDANIA” Wysłaliśmy 10 kartonów ubrań dla dzieciaków z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Rumii (+97,38 zł na wakacje dla mieszkańców domu dziecka).