KOŁO WOLONTARIATU

Szkoły Podstawowej nr 210

im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU

Głównym celem działań Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej nr 210  im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie jest rozwijanie tolerancji, empatii i umiejętności współpracy, uwrażliwianie na cierpienie, samotność i potrzeby innych oraz popularyzowanie idei wolontariatu akcyjnego w środowisku szkolnym i lokalnym. Zakładane cele realizujemy dzięki współpracy z dyrekcją szkoły, nauczycielami, rodzicami oraz instytucjami działającym w ramach projektu „Warszawscy Ochotnicy”. Nasza Szkoła ma już na koncie spore sukcesy, w minionych latach wzięliśmy udział w wielu przedsięwzięciach. W tym roku nie zamierzamy zwalniać tempa, o czym na bieżąco będziemy informować na naszej szkolnej stronie.

Szkolne Koło Wolontariatu – dlaczego warto?

Projekty wolontariatu szkolnego to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego. Stanowią możliwość rozwinięcia zainteresowań oraz zdobycia doświadczenia i konkretnych kompetencji, które mogą ukształtować dalszą ścieżkę edukacyjną lub zawodową ucznia. Wolontariat to również nowi przyjaciele, ciekawy sposób na spędzenie czasu, dobra zabawa, satysfakcja z pomagania innym, motywacja do stawania się coraz lepszym i wiele, wiele innych...

Wolontariuszem może zostać każdy kto tylko ma chęci do działania! Dzięki zaangażowaniu w działania wolontariatu uczniowie mogą odkryć i rozwijać swoje zainteresowania, co może przełożyć się na większe zaangażowanie w szkolne obowiązki. Do Szkolnego Koła Wolontariatu każdy uczeń zgłasza się z własnej woli, odpowiadając tym samym na swoje wewnętrzne potrzeby.

Przedsięwzięcia Szkolnego Koła Wolontariatu zrealizowane w roku szkolnym 2021/22:

(uczestnictwo w 2 edycjach- wrzesień i czerwiec)

• Akcja Sprzątanie Świata (naszym uczniom udało się zebrać 20 worków śmieci)
  • Akcja „Szlachetna Paczka” – zbiórka darów dla potrzebującej wsparcia rodziny
  • Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy- kwesta na ulicach Warszawy
  • „Uniwersytet Dzieci”- wsparcie podczas organizacji sobotnich warsztatów przyrodniczych, artystycznych i technicznych dla dzieci objętych opieką fundacji.
  • Akcja  PACZKA DLA ZWIERZACZKA
    Zbiórka darów rzeczowych dla zwierząt objętych opieką Przytuliska w Głownie (m.in. karma sucha i mokra, środki czystości, preparaty przeciw pchłom i kleszczom, podkłady higieniczny, smycze, obroże, koce).
  • Zbiórka nakrętek dla Przytuliska w Głownie.
  • E-wolontariat Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt ARKADIA (wsparcie przy udostępnianiu akcji pomocowych, tworzenie grafik, wymyślanie haseł promujących działania, zamieszczanie ogłoszeń w internecie i szukanie domów dla zwierzaków).
  • Akcja ŻONKILE organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

-warsztaty komunikacyjne

-wykłady historyczne

-akcja społeczno- edukacyjna (rozdawanie żonkili na ulicach Warszawy na znak solidarności z poległymi powstańcami)

• Zbiórka żywności, środków higieny osobistej, leków dla uchodźców z Ukrainy (przekazaliśmy 33 kartony do siedziby Polskiego Czerwonego Krzyża oraz do Punktu  Konsultacyjnego dla Uchodźców mieszczącego się w Hali Torwar)
  • Zbiórka żywności dla Siostr Dominikanek w Żołkwi na Ukrainie
  • Organizacja paczek żywnościowych (ok 25) i drugich śniadań (systematyczne wsparcie) dla nowo przybyłych uczniów z Ukrainy.
  • Akcja PODZIEL SIĘ KANAPKĄ- dzięki naszym nauczycielom, uczniom oraz ich rodzicom na  Dworzec Centralny trafiło ponad 2000 kanapek.
  • Utworzenie „Skarbonki Pomagacza” w ogólnopolskiej zbiórce środków na rzecz pomocy ofiarom wojny “Ukraino nie zostawimy Cię w potrzebie” (za pośrednictwem strony siepomaga.pl udało nam się zebrać 2185 zł).
  • Organizacja wyprawek z przyborami szkolnymi (w tym również plecaki, piórniki, bidony itp.) dla uczniów z Ukrainy (sfinansowane przez Radę Rodziców).
  • Zbiórka odzieży dla nowo przybyłych ukraińskich uczniów oraz ich rodzin. Nie zapomnieliśmy również o  potrzebujących wsparcia, polskich uczniach z naszej szkoły
  • Akcja „UBRANIA DO ODDANIA” Wysłaliśmy 10 kartonów ubrań dla dzieciaków z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Rumii (+97,38 zł na wakacje dla mieszkańców domu dziecka).