Spotkania autorskie   Spotkania autorskie

W ostatnim tygodniu (15 i 19 lutego) odbyły się dwa spotkania autorskie ze znanymi dzieciom pisarkami, paniami : Renatą Piątkowską i Agnieszką Frączek.Klasy 1b ,2b i 3c uczestniczyły w pierwszym z nich,zaś 3a i 2a w drugim.

Pani Renata Piątkowska opowiadała,m.in. o tym, kto może otrzymać tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu, w jaki sposób ona go otrzymała, jakie książki i od kiedy pisze.Skupiła się też na swoich inspiracjach i dodała,że kluczowe jest poczucie humoru i że zależy jej na tym,by zaszczepić w dzieciach miłość do książek.Poprzez zabawne historyjki pragnie skłonić dzieci do czytania, a przy okazji chce im przekazać konkretną wiedzę, tak np. jest w książce : „Mądra głowa zna przysłowia”.

Opowiedziała też o swoim kocie, zaapelowała,by pomagać zwierzętom i by z rąk dzieci zwierzęta nigdy nie doznały żadnej krzywdy.

Pani Agnieszka Frączek swoje spotkanie z dziećmi rozpoczęła od serii pytań do nich dotyczących tworzenia i inspiracji do pisania.Padały różne propozycje,ale autorka podkreśliła,że bardzo ważne są wyobraźnia i obserwacja otaczającego świata.Wspomniała,że ona właśnie to wykorzystuje do swojego pisania.Przeczytała dzieciom swoje wiersze: „Na smutki” i  ze zbioru „Zielono mi”.Następnie przekazała wiele interesujących wiadomości i ciekawostek na temat Juliana Tuwima, o którym napisała książkę pt.”Rany Julek!O tym,jak Julian Tuwim został poetą”. Zadawała też ucznio zagadki nawiązujące do twórczości poety.

Oba spotkania przebiegały w miłej atmosferze, a autorki odpowiadając na wiele pytań, które zadały dzieci, zachęciły je do zainteresowania się ich twórczością.

Wielkimi krokami zbliżają się święta. Jest to doskonały czas do tego, by spędzić go z dobrą książką. Jeśli chcecie już wcześniej poczuć atmosferę Bożego Narodzenia, koniecznie sięgnijcie po te pozycje, na pewno się nie zawiedziecie.

Koniecznie przeczytaj książkę „Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony” (autorka Jujja Wieslander)

Wszystkie zwierzęta w gospodarstwie są podekscytowane perspektywą zbliżającej się Wigilii. Każdy stara się zrobić coś dobrego dla innych. Pan Wrona ma jednak inne zmartwienie. Kiedy tylko dowiaduje się, że za chwilę będą święta, postanawia, że musi przygotować dla siebie prezent. Boi się, że od nikogo nic nie dostanie i nie chce czuć się rozczarowany.
Ptak nie docenia swoich przyjaciół. Uważa, że zwierzęta żyjące w gospodarstwie myślą wyłącznie o sobie. Zazdrości im ciepłego i przytulnego miejsca do spania. Jego świerk jest zimny, ciemny i jest w nim tylko sam.
Czy Pan Wrona naprawdę musi sam sobie zrobić prezent pod choinkę, czy też znajdzie się ktoś, kto będzie o nim pamiętał w Wigilię?

03.12 klasy czwarte uczestniczyły w spotkaniu autorskim online z Anną Czerwińską – Rydel – autorką książek dla dzieci i młodzieży, Kawalerem Orderu Uśmiechu. Podczas spotkania autorka przybliżyła dzieciom historie życia i twórczości wybitnych Polaków, które opisuje w swoich książkach. Opowiedziała, jakie dzieciństwo mieli Maria Skłodowska-Curie i Janusz Korczak, zapoznała uczniów z fragmentem swej książki właśnie o noblistce i pokazała, jak niewiele faktów z jej życia znamy. Pani Anna Czerwińska-Rydel opowiedziała też o swoim dzieciństwie i o tym, że niełatwo jej było być jedynaczką. Cierpliwie odpowiadała na wiele pytań zadawanych przez zaciekawionych uczniów, którzy pokazywali pisarce swoją twórczość. Myślę, że p. Anna zainspirowała dzieci nie tylko do tworzenia, ale i sięgnięcia po swoje książki, dzięki którym poznamy nieznane fakty z życia sławnych Polaków.

SPOTKANIE AUTORSKIE DLA KLAS 4 Z ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL JUŻ 3.12.202 R.
PONIŻEJ KRÓTKIE OPISY KSIĄŻEK TEJ AUTORKI.

Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu
Autor:  Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator:  Dorota Łoskot-Cichocka

Basia – zwana Hajduczkiem ze względu na swoją odwagę i pomoc w złapaniu złodzieja obrazu – odwiedza z klasą muzeum noblisty. Tam poznaje kustosza – starszego, pełnego energii i sympatycznego pana Mosia. Razem z nim wyrusza w podróż do najmłodszych lat życia pisarza. Pałaszując ciastka, oglądając autentyczne listy i portrety Sienkiewicza, wsłuchuje się w opowieść o rodzinie powieściopisarza, jego próbach pisarskich, pracy w gazecie, podróży do Ameryki, pierwszych drukowanych książkach czy najbardziej znanych bohaterach literackich. Dowiaduje się o wielkim uznaniu dla Sienkiewicza, który otrzymał m. in. Oblęgorek – pałacyk w darze od narodu polskiego oraz  Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK_4

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był okazją, abyśmy przypomnieli sobie też w naszej szkole o ulubionych bajkowych bohaterach, którzy są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Bawią nas, uczą, pomagają poznawać prawdę o świecie i życiu, oswajają wiele naszych lęków. Niekiedy swoim postępowaniem dają nam wzór do naśladowania, a czasami pomagają rozpoznać zło…