Czas z książką

W zakładce tej będziecie mieli możliwość przeczytania lub posłuchania ciekawych opowieści, fragmentów książek. Linki przekierowują was na stronę z wybraną pozycją.

Helena straciła siostrę, Mikołaja opuścił ojciec. Oboje nie mieli wpływu na to, że ich życie zmieni się nie do poznania i nigdy już nie będzie takie jak dawniej. Dwójkę sąsiadów połączy niewinne nieporozumienie, dające początek przedziwnej przyjaźni, ale czy ta więź przetrwa czyhające na nią problemy? Czy słońce i księżyc mogą świecić jednocześnie na tym samym niebie? I czy zawsze warto marzyć i mieć nadzieję… do końca?

https://podcasty.polskieradio.pl/podcast/184
(do posłuchania)

 

 

 

Dla młodszych
Opowieści ludów świata
„Tarninka i Janek gil”
Bajka bretońska, która opowiada o przygodzie Tarninki – dziewczynki, która mieszka tylko z matką. Gdy zmarł dość majętny dziadek Tarninki, to wujowie dziewczynki podstępnie podzielili cały majątek pomiędzy siebie tak, że matce dziewczyny nie zostawili już nic. Dlatego Tarninka z matką mieszkały w dość ubogich warunkach. Jednak pewnego dnia, gdy Tarninka pasała krowy na skrawkach trawy, podleciał do niej gil, którego mowę dziewczynka zrozumiała dzięki magicznej roślinie. Od tamtej pory życie Tarninki i jej matki zaczęło się diametralnie zmieniać..
https://podcasty.polskieradio.pl/track/89f0bb93-4556-4ecc-89b1-af76d8b1227e

O Marandzie, która miała kołyskę z muszli
Stara wdowa pewnej nocy usłyszała płacz dziecka przed swoim domem. Bardzo się zdziwiła, ponieważ mieszkała z dala od jakichkolwiek sąsiadów. Płaczące dziecko okazało się być porzuconą dziewczynką leżącą w kołysce z zrobionej z muszli. Wdowa zaopiekowała się dziewczynką, która okazała się być niezwykłym dzieckiem morza…. Bajka o Marandzie, która miała kołyskę z muszli pochodzi z obszarów Wysp Kanaryjskich.
https://podcasty.polskieradio.pl/track/d3d5c7a2-2c74-4c19-85e9-fbbf6085da38

Hans Christian Andersen
„Nowe szaty cesarza
Przed wielu laty żył cesarz, który tak bardzo lubił nowe, wspaniałe szaty, że wszystkie pieniądze wydawał na stroje… Bajkę o nowych szatach cesarza napisał ponad sto lat temu napisał  Hans Christian Andersen. Została opublikowana w 16 tomiku jego  baśni pt. “Bajkowe zwyczaje dla dzieci”, a przetłumaczono ją na prawie sto języków. Tu możecie posłuchać tej bajki, którą opowiedziałyśmy razem z Tosią i Różą.
https://podcasty.polskieradio.pl/track/7ac443d6-7d59-4248-b8b1-266c29f42aa4

„Brzydkie kaczątko”
Czarny długi dziób, czarne, choć  niezgrabne –  łapki i oczka jak dwa węgielki. Widzieliście kiedyś małe łabędziątko? dziób i oczka nawet ładne, ale kolor piór taki szary, przybrudzony. I to nawet nie są pióra! Tylko jakiś puszek!  Więc to wcale nie dziwne, że tak wyglądające łabędziątka musiały się kiedyś stać bohaterami jakiejś opowieści. I w jednej z najsłynniejszych europejskich bajek Hans Christian Andersen opowiedział historię jednego z nich. Ten słynny duński bajkopisarz zapytany kiedyś o to, czy napisze kiedyś swoją biografię – czyli historię swojego życia – odparł podobno, że już ją spisał – właśnie w “Brzydkim kaczątku”.
https://podcasty.polskieradio.pl/track/2efb3a3f-a975-4bcd-96dd-06c8ff71e1e6

Skip to content