Oddanie czci więźniom Pawiaka

82. ROCZNICA EGZEKUCJI WIĘŹNIÓW W PALMIRACH


21 czerwca 2022 r. obchodziliśmy 82. Rocznicę Egzekucji Więźniów Pawiaka w Palmirach. Uczciliśmy pamięć 362 więźniów Pawiaka, w tym 82 kobiet, rozstrzelanych przez Niemców w dniach 20–21 czerwca 1940 r. w Palmirach. Była to największa egzekucja przeprowadzona w tej miejscowości. Zginęli wówczas wybitni działacze społeczni i polityczni, dziennikarze, lekarze, adwokaci, księża. Wśród nich Mieczysław Niedziałkowski – długoletni poseł na Sejm RP, Maciej Rataj – Marszałek Sejmu, Janusz Kusociński – olimpijczyk, Halina Jaroszewicz – poseł na Sejm i senator RP, Jan Pohoski – wiceprezydent Warszawy.

Dziś wiemy, że od grudnia 1939 do lipca 1941 r. w Palmirach Niemcy dokonali 21 egzekucji, w których straconych zostało ponad 1700 osób.

Tego dnia nasi uczniowie z p. Małgorzatą Wlazło – Rzeplińską udali się na Pawiak, by pokazać zebranym przedstawienie “Bohaterom Pawiaka”. Część artystyczna została dobrze przyjęta. Młodzi artyści zostali nagrodzeni brawami i wieloma pochwałami.

Skip to content